Arastiriyorum 3 months ago
akadm #rapor

Kaspersky’den yapay zekâ ve IoT kullanımı araştırması

Yakın zaman önce yapılan bir Kaspersky araştırmasına göre, şirketlerin yüzde 50’sinden fazlası altyapılarında Yapay Zekâ (AI) ve Nesnelerin İnternetini (IoT) kullanıyor.

Kaspersky, şirketlerin entegre teknolojilerin getirdiği zorlukları aşmalarına yardımcı olmayı hedefleyen ve siber güvenliğin bu yeni çağa nasıl uyum sağlaması gerektiğiyle ilgili kritik soruları ele alan “İş Dünyasının Geleceğini Birbirine Bağlamak” adlı bir araştırma yürüttü. Şirket, bu amaçla Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META), Rusya ve Asya-Pasifik bölgelerinden 560 üst düzey BT güvenlik lideriyle görüşme yaptı.


Bu araştırmada, Kaspersky katılımcıların yapay zekâ (AI), nesnelerin interneti (IoT), artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR), dijital ikizler, 6G ve birleşik bulut ağları, Web 3.0 ve işbirliğine dayalı ortamlarda sorunsuz veri paylaşımına izin veren veri alanları gibi teknolojilere ilişkin düşüncelerini araştırmaya çalıştı.


Araştırma, yapay zekâ ve IoT’nin halihazırda şirketlerin sırasıyla yüzde 54’ü ve yüzde 51’i tarafından kullanıldığını gösterdi (META bölgesinde bu oranlar yüzde 55 ve yüzde 44). Her üç şirketten biri önümüzdeki iki yıl içinde bu teknolojileri benimsemeyi planlıyor (META’daki şirketlerin yüzde 34’ü yapay zekâ ve yüzde 45’i IoT kullanmayı hedefliyor). Veri alanları ise işletmelerin yüzde 32’si tarafından kullanılıyor ve neredeyse yarısı (yüzde 49’u) yakın gelecekte bunları benimsemeyi planlıyor (META için oranlar yüzde 34 ve yüzde 45). Veri alanları işletmelerin yüzde 32’si tarafından kullanılıyor ve neredeyse yarısı (yüzde 49) yakın gelecekte bunları benimsemeyi planlıyor (META için oranlar yüzde 34 ve yüzde 45).


Diğer bağlantılı teknolojiler (dijital ikizler, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, web 3.0, 6G ve birleşik bulut ağları), ankete katılan her beş şirketten sadece biri (yaklaşık yüzde 20-21) tarafından kullanılıyor. Ancak katılımcıların yüzde 70’inden fazlası, bu teknolojileri yakın gelecekte iş süreçlerine entegre etmeyi düşünüyor. META bölgesindeki rakamlar benzer ölçüde, sadece 6G ve birleşik bulut ağlarında biraz farklılık gösteriyor. Katılımcıların yüzde 18’i bunları halihazırda kullanırken, yüzde 80’i ise kullanmayı planlıyor.


Yapay zekâ ve IoT’nin yaygınlaşmasıyla birlikte, yeni siber saldırı vektörlerine karşı savunmasız kalma riski artıyor. Araştırmaya göre, kurumların yüzde 16-17’si yapay zekâ ve IoT’nin korunmasının “çok zor” veya “son derece zor” olduğunu düşünüyor (META’da yüzde18 ve yüzde 16), ancak yapay zekâ kullanıcılarının sadece yüzde 8’i ve IoT sahiplerinin yüzde 12’si şirketlerinin tamamen güvende olduğuna inanıyor (META’da yüzde 9 ve yüzde 14).


Araştırma sonuçlarına göre, teknolojilerin uygulanma oranı azaldıkça, şirketlerin bu teknolojileri koruması daha zor hale geliyor. Bu durumun tersi de geçerli. Örneğin, en az benimsenen AR/VR ve birleşik bulut ağları, siber savunma açısından korunması en zor teknolojilere denk geliyor ve şirketlerin yüzde 39-40’ı bu teknolojilerin güvenliğini sağlamanın zor olduğunu belirtiyor (META için yüzde 37-38).

0
100
Anlık Veri Paylaşımının Artıları ve Eksileri

Anlık Veri Paylaşımının Artıları ve Eksileri

1713358301.jpg
Arastiriyorum
1 year ago
2024 Yılında Ülkelere Göre Küresel Mutluluk Haritası

2024 Yılında Ülkelere Göre Küresel Mutluluk Haritası

1713358301.jpg
Arastiriyorum
2 months ago
5'te APAC Bölgesini Şekillendirecek En İyi 2024 Fintech Trendi

5'te APAC Bölgesini Şekillendirecek En İyi 2024 Fintech Trendi

1713358301.jpg
Arastiriyorum
5 months ago
Her Araştırmacının Sahip Olması Gereken 12 Çevrimiçi Araç

Her Araştırmacının Sahip Olması Gereken 12 Çevrimiçi Araç

1713358301.jpg
Arastiriyorum
3 months ago
KONDA’dan gençlik araştırması: Her 5 gençten 1’i “ne işte ne okulda”

KONDA’dan gençlik araştırması: Her 5 gençten 1’i “ne işte ne okulda”

1713358301.jpg
Arastiriyorum
4 weeks ago