Arastiriyorum 2 months ago
akadm #rapor

Dijital Türkiye Platformu ve KPMG Türkiye’den yeni rapor

“Türkiye ile Avrupa Birliği Arasında BİT Sektöründeki İş Birliğinin Geliştirilmesi Raporu”nun tanıtım toplantısı AB Başkanlığında düzenlendi.

TBV, TÜBİSAD, TESİD işbirliğiyle oluşan Dijital Türkiye Platformu ve KPMG Türkiye tarafından hazırlanan “Türkiye ile Avrupa Birliği Arasında BİT Sektöründeki İş Birliğinin Geliştirilmesi Raporu”, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda kamu kurumları ve ilgili sivil toplum kuruluşlarına tanıtıldı.


Raporun temel bulguları Dijital Türkiye Platformu tarafından kamuoyu ile paylaşıldı, kamu kurum ve kuruluşları ile bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alındı.


TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak ve TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Yaman Tunaoğlu’nun yanı sıra iş dünyasından önemli isimlerin katıldığı toplantının açılış konuşmalarını; Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Dijital Türkiye Platformu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan yaptı.


Dijital dönüşüm en önemli olgulardan biri

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Bozay, açılış konuşmasında rapora ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bozay’a göre çağımızda dijital dönüşüm en önemli olgulardan biri haline geldi ve bu alanda ülkemiz ve AB ortak çıkarlara sahip.


Ülkemizin dijitalleşme alanındaki öncelikleri, hedefleri ve ihtiyaçları doğrultusunda AB’yle işbirliğinin geliştirilmesi çağrısında bulunan Bozay, raporun ülkemizde ve AB’de dijitalleşme alanındaki mevcut durumu ve potansiyel işbirliği alanlarına yönelik tavsiyeleri ortaya koyarak, önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek çalışmalarla ilgili önemli bir referans kaynağı olacağını belirtti.


Türkiye ile AB arasında dijitalleşme konusundaki en önemli işbirliği araçlarının başında AB Programlarının geldiğine de değinen Bozay, programların genel koordinasyonundan ve ülkemiz performansının artırılmasından sorumlu AB Başkanlığının dijitalleşme alanındaki fırsatlardan azami seviyede faydalanılması için çalışmalarına kararlılıkla devam edeceğini ifade etti.


Dijitalleşmede kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirliği önemli

Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Dijital Türkiye Platformu adına konuştu ve platformun Türkiye’nin uluslararası işbirliklerini artırma isteği ve gereksinimini göz önüne alarak bu raporu tamamladığını belirtti.

Raporun sadece öneri değil, uygulama modeli de sunduğunu ifade eden Eczacıbaşı, dijitalleşme alanında kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirliğinin önemini vurguladı.


KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan’a göre ise, rapor bilgi ve iletişim sinerjisini nasıl artırabileceğine dair önemli bilgiler ortaya koyuyor ve raporda yer alan aksiyon önerilerinin hayata geçirilmesi ile AB-Türkiye işbirliği daha iyi noktalara gelecek.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yapay Zeka (ai) ile Artan Bilimsel Suiistimal ve Veri Manipülasyonu Tehdidi

Yapay Zeka (ai) ile Artan Bilimsel Suiistimal ve Veri Manipülasyonu Te...

1713358301.jpg
Arastiriyorum
4 months ago
Araştırma Sonuçları Nasıl Yanlış Yorumlanabiliyor?

Araştırma Sonuçları Nasıl Yanlış Yorumlanabiliyor?

1713358301.jpg
Arastiriyorum
1 year ago

How to add security headers to Alloy Navigator web apps

Security headers are HTTP response headers that define whether a set of security precautio...

1713358301.jpg
Arastiriyorum
7 months ago

Türkiye Eğilimleri –2022 Kantitatif Araştırma Raporu

Halk ekonomik sıkıntılardan bunaldı; terörle mücadele yeniden yükselişte 2010 yılından bu...

1713358301.jpg
Arastiriyorum
1 year ago
Doğru soruyu sormak

Doğru soruyu sormak

1713358301.jpg
Arastiriyorum
1 week ago