Arastiriyorum 2 months ago
akadm #rapor

Borusan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Algı Değişim Raporu

Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, "200 yıllık şirket olma hedefimizde toplumsal cinsiyet eşitliğini kritik bir hedef olarak görüyoruz" ifadesini kullandı

Borusan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde KONDA Araştırma ile Borusan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Algı Değişim Raporu yayımladı.


Şirketten yapılan açıklamaya göre Borusan, KONDA Araştırma ve Danışmanlık ile bir çalışma gerçekleştirdi. 77 ilin merkez dahil 379 farklı ilçesinde yaşayan 18 yaş ve üzeri 1284'ü kadın 1266'sı erkek olmak üzere toplam 2550 kişiyle KONDA Aracılı Panel yöntemi kullanılarak yapılan araştırma, toplumsal cinsiyet rolleri, hane içi ilişkiler, istihdama katılım ve iyi olma hali ana başlıklarıyla gerçekleştirildi.


Yapılan araştırmaya göre 'kadın çalışmak için eşinden izin almalıdır' yargısını doğru bulanların oranı 10 yıl önceye göre azalmış görünüyor. 10 yıl önce Türkiye toplumunun yüzde 66'sı bu yargıyı doğru bulurken, günümüzde bu oranın yüzde 48 olduğu görülüyor. Bu ifadeye katılmayanların oranında ise yüzde 15 artış oldu.


- Eğitim seviyesi arttıkça algı değişiyor

'Kadının eşinden daha fazla para kazanması sorun olur' yargısını yanlış bulanların oranı 10 yıl öncesine göre artıyor. 10 yıllık süreçte bu yargıyı yanlış bulanların oranı yüzde 46'dan yüzde 56'ya çıkıyor. Yaş dağılımına bakıldığında ise 10 yıl önce bu yargıyı yanlış bulanların oranı sadece 18-22 yaş grubundakilerde yarıdan fazla olurken , günümüzde her yaş grubunda bu yargıyı yanlış bulanların oranı yarıdan fazla oluyor.

'Kadınlar doğaları gereği iyi yönetici olamazlar' yargısını 10 yıl önce Türkiye toplumunun yüzde 23'ü doğru bulurken, bu oran 13 puan azalarak yüzde 10 oluyor. Kadınların yüzde 17'si bu yargıyı doğru, yüzde 82'si ise yanlış bulurken günümüzde ise kadınların yüzde 6'sı bu yargıyı doğru, yüzde 95'i yanlış buluyor. Erkeklerin ise yüzde 29'u bu yargıyı doğru, yüzde 71'inin yanlış bulurken 10 yıl sonrasında erkeklerin yüzde 15'i bu yargıyı doğru, yüzde 85'i ise yanlış buluyor.


- Kadının birincil görevi konusunda fikir değişiyor

10 yıl önce Türkiye toplumunun yüzde 66'sı 'Kadının birinci görevi, evin sorumluluğunu üstlenmek ve çocuk yetiştirmektir' yargısını doğru bulurken, bu oran günümüzde 9 puan azalarak yüzde 57 oluyor. Bu yargıyı doğru bulanların oranı erkeklerde kadınlara göre daha fazla oluyor. Fakat bu yargıyı doğru bulanların oranı erkeklerde de kadınlarda da 10 yıl öncesine göre azalıyor. 10 yıl önce erkeklerin yüzde 69'u bu yargıyı doğru bulurken, bugün bu oran 8 puan azalarak yüzde 61 oluyor. Kadınların yüzde 61’i bu yargıyı doğru bulurken, günümüzde bu oranın 8 puan azalarak yüzde 53 olduğu görülüyor.


- '10 yıllık süreçte algının değiştiğini görüyoruz'

Açıklamada görüşlerine yer verilen Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, bu sene 80. yıllarını kutladıklarını belirterek '200 yıllık şirket olma hedefimizde toplumsal cinsiyet eşitliğini kritik bir hedef olarak görüyoruz. Bu konuda 10 yılı aşkın süredir farklı başlıklarda çalışmalar yürütüyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği başlığındaki algının ve davranışların kısa sürede değişmeyeceğinin bilincindeyiz. Değişimin ayaklarının yere basabilmesi ve kalıcı olması için emin adımlarla olması gerekiyor.' ifadelerini kullandı.


Ateş, Önlerinde uzun bir yol olduğunun farkında olduklarını aktararak, 'Eşit bir gelecek hayal ediyorsak bu bizi yıldırmamalı, aksine daha hızlı daha ileri diyerek çalışmalıyız. KONDA ile yaptığımız bu araştırmada 10 yıl önceki fikirlerin istediğimiz hızda olmasa da değiştiğini görebiliyoruz. Bizlere düşen görev ise toplumsal cinsiyet eşitliği alanında farkındalığı artırmak için çalışmalarımıza aralıksız devam etmek, bilincin değişmesini sağlamak. Borusan olarak bu konudaki değerli tecrübemizi toplumsal cinsiyet eşitliğinde daha iyi bir noktaya gelebilmek için kullanmaya devam edeceğiz' açıklamasını yaptı.


https://www.borusan.com/Uploads/BorusanToplumsalCinsiyetEsitligiAlgiDeggissimRaporu.pdf

0
160
Sosyal medyada hangi markalar fark yaratıyor?

Sosyal medyada hangi markalar fark yaratıyor?

1713358301.jpg
Arastiriyorum
3 months ago
Mastercard, yabancı turistlerin 2023’te Türkiye’deki harcama verilerini açıkladı

Mastercard, yabancı turistlerin 2023’te Türkiye’deki harcama verilerin...

1713358301.jpg
Arastiriyorum
3 months ago
Veri Bilimine Yeni Başlayan Her Kişinin Bilmesi Gereken 15 Temel İstatistik Kavramı

Veri Bilimine Yeni Başlayan Her Kişinin Bilmesi Gereken 15 Temel İstat...

1713358301.jpg
Arastiriyorum
1 month ago
Türkiye oyun sektöründe neler oluyor?

Türkiye oyun sektöründe neler oluyor?

1713358301.jpg
Arastiriyorum
3 months ago
Kaspersky’den yapay zekâ ve IoT kullanımı araştırması

Kaspersky’den yapay zekâ ve IoT kullanımı araştırması

1713358301.jpg
Arastiriyorum
2 months ago