Arastiriyorum 2 months ago
akadm #basin

Doğru soruyu sormak

27’ncisi düzenlenen Araştırma Zirvesi’nin bu yılki gündemi doğru soruyu sormaktı.

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından düzenlenen Araştırma Zirvesi reklam, pazarlama, araştırma, akademi, iletişim ve medya sektörünün profesyonellerini 27’nci kez buluşturdu. 6 Mayıs tarihinde Conrad İstanbul Bosphorus’ta “Prompt Et: Doğru Soruyu Sor” temasıyla düzenlenen zirvede yapay zekânın farklı alanlarda yarattığı dönüşümün anlaşılabilmesi için doğru soruları sormanın önemine vurgu yapıldı.


Farklı disiplinlerden konuşmacıları ve içerikleri ağırlayan zirvenin açılış konuşmasını TÜAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik gerçekleştirdi. Zirvenin bu yılki temasıyla “Yapay zekâ doğru soruyu soruyor mu?” sorusunu gündeme taşımak istediklerini çünkü bu sorunun yapay zekânın getirdiği tüm yenilikler dünyasında araştırmanın ne kadar önemli olduğunun altını çizdiğini ifade eden Gedik, “Yapay sinir ağları üzerinde koşturan algoritmalar, geçmişin büyük verisi üzerinden konuşuyorlar ve geçmişteki verilerden benzetimler yaparak kendilerine sorulan soruları cevaplıyorlar. Ancak dünün, bugünün hatta şu anın doğru soruyla edinilmiş datasına olan ihtiyaç hala yanı başımızda. Araştırmanın önemi bu noktada iki konu ile öne çıkıyor. İlki doğru soruları sormak ikincisi ise gerçek zamanlı taze veriyi sağlamak. Elbette araştırma yapay zekâ ile rekabet edecek değil. Araştırma, yapay zekâyı kullanacak, tamamlayacak ve daha da ileri götürecek” dedi.


Sidar Gedik, toplumumuzun daha gelişmiş demokrasi ve daha modern şekilde yönetilmesinde sivil toplumun önemine dikkat çekti. Araştırmacıların, kendilerine sorumlu vatandaşlar olarak sivil topluma ne kadar sahip çıktıklarını sormaları gerektiğini söyleyen Gedik, “Türkiye’de her 800 kişi başına 1 tane sivil toplum kuruluşu düşüyor. Oysaki Fransa’da 66, İngiltere’de ise 72. Bizim sorumlu bireyler olarak hedefimiz, sivil toplumun güçlenmesi için çalışmak olmalıdır. Bu noktada derneğe sağlanan her bir katkının büyük ve dönüştürücü bir etkisi olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu. Türkiye’de GSYH’in, reklam ve medya yatırımlarının dolar bazında büyümesine rağmen son üç yıldır araştırma yatırımlarının düştüğü bilgisini paylaşan Gedik, ülke sektörünün oyuncuları olarak sektörün gelişimi ve en yeni yaklaşımlar, teknolojiler, kıymetli insan kaynağıyla karar vericilerin araştırma yatırımlarını artırmaları için çalışmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.


Bu yıl keynote speaker olarak “Verinin Namusu Analizin Doğrusu: İktisadın İkinci Temel Kuralı” konuşmasıyla İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü, Ekonomist ve Yazar Prof. Dr. Emre Alkin’i ağırlayan zirve NielsenIQ ana sponsorluğunda düzenlendi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Yenal’ın “Sorular ve Yapay Zekâlı Geleceğimiz”, AçıkBeyin Yönetim Kurulu Başkanı ve Sinirbilim Uzmanı Prof. Dr. Sinan Canan’ın “Mutluluğun Sinirbilimi” konuşmalarıyla katıldığı zirvede Didem Şekerel Erdoğan, Yasemin Yıldırım, Yankı Yalçın ve Ahmet Necmi Dinç ise “Omni Full View – Çoklu Kanalda Değer Yaratma – E-Ticaret -Teknoloji -İçgörü-Bütünsellik” başlıklı sunumda bir araya geldi.

0
149
SPSS İle Veri Analizi – Normal Dağılım Testleri

SPSS İle Veri Analizi – Normal Dağılım Testleri

1713358301.jpg
Arastiriyorum
1 year ago
Araştırmacılar ve Akademisyenler için Dijital Kütüphane Listesi

Araştırmacılar ve Akademisyenler için Dijital Kütüphane Listesi

1713358301.jpg
Arastiriyorum
4 months ago
Araştırma Sonuçları Nasıl Yanlış Yorumlanabiliyor?

Araştırma Sonuçları Nasıl Yanlış Yorumlanabiliyor?

1713358301.jpg
Arastiriyorum
1 year ago
AVM Metrekare Verimlilik Endeksi’ndeki artış enflasyonu aştı

AVM Metrekare Verimlilik Endeksi’ndeki artış enflasyonu aştı

1713358301.jpg
Arastiriyorum
2 months ago

How to add security headers to Alloy Navigator web apps

Security headers are HTTP response headers that define whether a set of security precautio...

1713358301.jpg
Arastiriyorum
9 months ago